سربازان غایب

بررسی در خصوص غیبت سربازی و معافیت سربازان غایب دارای غیبت طولانی

فراری بخشیده .. غایب فراری

 

در مطلب پیشین نوشتم که  افراد فراری که پیش از آغاز سال 87 فرار  کرده اند از تعقیب و مجازات معاف بوده و میتوانند به یگان خود برگشته و ادامه خدمت کرده و خدمت نظام را به اتمام برسانند ..

نکته اول اینکه اظهار چنین بخشودگی به این شکل اصولا بی معنی است چون قانون صراحتا از کلیه جوانان ذکور بین 20 تا 50 سال روشن بودن وضعیت نظام وظیفه را میخواهد و اگر چه دژبان دنبال این سربازان فراری نمیباشد لاکن سایر دستگاههای انتظامی در صورتی که چنگالشان به این فراریان بخورد ، رها نمیکنند ایشان را و خلاصه به محل خدمت عودت داده میشوند و فرار بعدی شخص فراری طبق قانون فرار بعد از 87 محاسبه میشود.

نکته دوم در خصوص ماده قانون جدید در اصلاح سربازی است که تشدید مجازات غایبان را در پی دارد که غیبت بالای 3 ماه ، 6 ماه اضافه خدمت و بالای یکسال موجب تغییر شکل وضعیت مشمول از غایب به فراری میشود ، البته حکایت این قانون مثل اون قاضی هست که امر به 1000 ضربه شلاق کرد و محکوم گفت جناب قاضی یا تاحالا شلاق نخوردن یا نمیدون 1000 چقدر است .. حالا نمایندگان مجلس احتمالا بیشتریانشان یا تاحالا سربازی نرفتن یا نمیدونن قانون و اضافه خدمت و سرباز غایب و فراری و .. چی هست و احتمالا هر دو ..

ببینید و به عقل این نمایندگان آفرین بگویید : میگویند  : مشمول غایبی که غیبت کرده ای 5 ساله ، 10 ساله یا بیشتر از زمان غیبتت میگذره اگر خودت رو معرفی نکنی اضافه خدمت 3 ماهه تبدیل میشه به 6 ماه و بعد از یکسال میشی سرباز فراری ، یعنی چی ؟؟!! یعنی اینکه دژبان سپاه یا ارتش یا نیروی انتظامی که در آن مشغول خدمت هستی میاید تو رو دستگیر میکند و به محل خدمتت میفرستند ،، دیگر چه انتفاقی میافتد ؟؟

محاسبه زمان خدمت شما بر اساس جریمه بازای هر روز فرار 3 روز خدمت بوده و بعد از گذشت 6 ماه سرباز ملزم به  گذراندن کل دوره خدمت از ابتدا میباشد ..

خوب ببینین اولا آقایان نمیدونن مسئول جلب سرباز فراری دژبان هست و سربازی که تقسیم نشده از طرف کدوم دژبان قرار هست دستگیر بشه ؟؟ این چه فراری هست که محل خدمتش مشخص نیست .

دوما آقایون قانون نویس نمیدونن ماهیت حقوقی فردی که خدمت نظام رو پذیرفته و وارد شده با فردی که اصلا نپذیرفته تفاوت دارد ، دوران بسیار قدیم هم که مردم رعیت پادشاه بودند چنین چیزی نبوده که حاکمان اینجور خود را مالک مردم بدانند .

سوما شما میگین طرف 3 سال پیش فرار کرده ما از فرارت چشم پوشی میکنیم چون سنوات خورده .. بعد طرف 10 سال غایب هست میگین یه قانون میسازیم که پدرت رو در بیاریم ؟

مثل اینکه بگن مردم باید اینقدر بدن اگه ندن بدهکار هستن ما میگیریم ازشون بعد بگن ما میخواهیم قانون بزاریم اگه یکسال بگذره بجای بدهکار اینها دزد هستن و ما با اتهام دزدی با اونها برخورد میکنیم ...

بنده خدا ، وقتی مشمول غایب نظام سربازی رو قبول نداره یعنی قبول نداره به شما بدهکار هست  ، شما اون رو با سرباز فراری که قبول کرده بدهی رو و حالا نمیده یکسان میگیرین .. ؟؟؟!!

+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۹ساعت 0:14  توسط ادریس پویا  | 

منع تعقیب فراریان و غایبان از خدمت سربازی

 

سردار کمالی عزیز توصیه کردند که به فراریان از خدمت که کسانی که تا پایان سال 86 از خدمت فرار کرده اند برابر مصوبه فرمانده ای کل قوا از تعقیب و مجازات معاف هستند و کسانی که بعد ار ابتدای 87 از خدمت فرار کرده اند از سوی دژبانها شناسایی و دستگیر میشوند ..

خوب ابتدا بگویم این اقدام خوبی است چرا که کسی که 3 سال پیش فرار کرده اگر قرار به مجازات باشد هیچگاه خود را معرفی نمیکند و این ممکن است تشویقی باشد برای عده ای که زمان اصلی خدمت خود را گذرانده اند برای اتمام خدمتشان و حکومت هم در آمارهای داخلی اش از تعداد فراریان به این ترتیب میتواند کم کند و البته این معافیت از مجازات را برای فراریان جدید نگذاشته اند که تشویقی نباشد برای فرار ..

این اقدام بد نیست گذشته از اینکه اصل بد و خوب سربازی را لحاظ کنیم  منتها ما مشمولین غایب سوال داریم آیا این منع تعقیب و مجازات  نباید برای ما نیز باشد ، کسی که 3 سال پیش از خدمت فرار کرده را شما متوجه شدید که باید منع تعقیب و مجازاتش نمایید در صورتی  که فرار از خدمت یک جرم نظامی است و غیبت حداکثر جرمی اجتماعی ، چون فرد قبول نکرده به خدمت نظام درآید. از طرفی فردی که 8 یا 10 سال از زمان غیبتش میگذرد تقریبا در تمام کشورهای دارای نظام سربازی مشمول عفو میشود ، حال ما اینجا هیچ تخفیفی برای مشمولین غایب بالای 30 سال قائل نشده ایم .. نه معافشان میکنیم ، نه با گرفتن جریمه از خدمت ترخیصشان میکنیم ، نه طرح سرباز جایگزین میگذاریم که یک جوان بجای آنها بیاید و سربازی کند و پول از ایشان بگیرد ، نه معافشان از جریمه اضافه خدمت میکنیم و نه منع تعقیب ..

امیدوارم این دانه های عقلانیت که گاهی باد میاورد در مورد مشمولین غایب نیز حادث شود و این عده کثیر افراد که الان پا در چهارمین دهه زندگی خود گذاشته اند از این دغدغه رهایی یابند .

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۸۹ساعت 0:38  توسط ادریس پویا  | 

حقوق سربازان وظیفه

 تیر ماه 88 مجلس در پی بررسی اصلاح قانون خدمت سربازی ماده ای را در خصوص حقوق سربازان مورد بررسی قرار داد که بر آن اساس حقوق سربازان حدود 100 درصد افرایش پیدا کند و پایه 100.000 تومنی داشته باشد  ، 16 مرداد سال 88 پایگاه دولت خبر ذیل را در خصوص حوق سربازان منتشر کرد :

 

تاریخ انتشار :16/5/1388   -   9:9:0      

از سوي معاونت توسعه‌مديريت وسرمايه انساني رئيس‌جمهور؛

افزایش حقوق سربازان وظیفه عمومی ابلاغ شد

بر اساس بخشنامه معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور، خالص پرداختی به سربازان 34251 تومان،خالص پرداختی به سرباز دوم 34510 تومان، سرباز یکم 35288 تومان، ستوان سوم 48248 تومان، ستوان دوم 52395 تومان، ستوان یکم 58097 تومان و ستوان یکم پزشک 64318 تومان تعیین شد

معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور طی بخشنامه‌ای، افزایش حقوق سربازان وظیفه عمومی را ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، بر اساس اين بخشنامه، از این پس حداقل خالص پرداختی به سربازان 34251 تومان و حداکثر آن 64318 تومان خواهد بود.
در بخشنامه معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور خطاب به دستگاه‌های مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری، تصریح شده است که برابر اعلام ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، با توجه به افزایش ضریب حقوق، حداقل حقوق کارکنان پایور در سال جاری 28800 تومان است.

لذا حقوق پرسنل وظیفه که در اجرای مبانی قانون موجود برای انجام خدمت دوره ضرورت به دستگاه‌های مذکور اختصاص داده می‌شوند با توجه به قانون چگونگی پرداخت حقوق کارکنان وظیفه نیروهای مسلح مصوب 1375، از ابتدای سال جاری بر اساس حدقل حقوق قابل پرداخت است.
بر اساس این بخشنامه، خالص پرداختی به سربازان به 34251 تومان افزایش یافت. همچنین خالص پرداختی به سرباز دوم 34510 تومان، سرباز یکم 35288 تومان، سرجوخه 36065 تومان، گروهبان سوم 37361 تومان، گروهبان دوم 38916 تومان، گروهبان یک 40742 تومان، استواردوم 42545 تومان، استوار یکم 44878 تومان، ستوان سوم 48248 تومان، ستوان دوم 52395 تومان، ستوان یکم 58097 تومان و ستوان یکم پزشک 64318 تومان تعیین شد.
 

 

حال آنکه مجلس و دولت بر سر تامیین اعتبار جهت افزایش حقوق سربازان مشکل دارند ، و نیروهای مسلح هم حاضر نیستند این تامیین اعتبار به هیچ عنوان از محلی نظیر فروش سربازی تهیه شود ، منتها پیشنهاد ما فی مابین هست که نه سیخ بسوزد نه کباب .. مجلس میتواند با تصویب ترخیص خدمت افراد بالای 30 سال بازای پرداخت جریمه نقدی ، هم بودجه لازم جهت حقوق سربازن را فراهم نماید هم این مشمولینی که هر کدام 8 تا 15 سال غیبت دارند از مشکل سربازی خلاصی یابند .. مطمئنا روحیه هیچ سربازی هم خراب نمیشه که چرا از یک نفر فرد 30  35 ساله  جریمه گرفتن که از خدمت ترخیص شود ..

نکته دیگه اینکه مجلس میتواند از وظیفه عمومی سوال کند به عنوان مثال سال گذشته چند نفر از متولدین قبل از 59  با مدرک لیسانس و کمتر به سربازی رفته اند .. شکی نیست که این تعداد بیش از چند صد نفر نیست و شاید تنها به چند ده نفر محدود باشد ، در صورتی که براورد ما 100 تا 200 هزار مشمول غایب 30 تا 35 سال میباشد  .

خلاصه ما مشمولین غایب که قصد رفتن به سربازی نداریم .. پیشنهاد ما اینه که یه پولی بگیرین و ما رو آزاد بزارین برای فعالیتهایمان در اجتماع و این پول رو صرف حقوق سربازانی کنید که دارن خدمت میکنن ، الان حق ما مشمولین غایب رو که پایمال میکنین ، حق سربازانی رو هم که خدمت میکنن نمیدین ، بعد هم میگین این غایب ها هست که بد هستن و حق سرباز ها رو میخورن ..

اگه جرات دارین بیاین بین سربازهای وظیفه حاضر نظر سنجی کنین ببینین اینها افزایش حقوق میخوان بازای گرفتن پول و ترخیص مشمولین غایب سن و سال دار یا اینکه همین حقوق رو میخوان و دوست دارن افراد 30 35  ساله رو کنار خودشون در خدمت ببینن.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۸۹ساعت 17:59  توسط ادریس پویا  | 

مصاحبه کمالی با رادیو تهران

 

سردار کمالی مصاحبه ای با رادیو تهران صدای پایتخت در ۷ شهریور ۸۸ یعنی یکسال پیش داشته اند که در آن به صراحت شرط سنی را برای اعزام افراد به سربازی بیان داشته اند ُ متن مصاحبه رو در ذیل قرار میدم .. ایشون برای افراد با مدرک فوق دیپلم به پایین سن ۳۰ سال و برای افراد با مدرک دکترا سن ۴۰ سال را عنوان داشته اند که لابد برای لیسانس و فوق لیسانس چیزی بین همین ۳۰ و ۴۰ میتوان در نظر گرفت .. منتها عملا افراد دیژلم متولد سال ۵۵ با بیش از ۳۰ سال سن مشمول غایب تلقی میشوند .. من متن مصاحبه رو در ذیل میارم تا ببینیم واقعا آقایان خودشون میدونن قانونهاشون با حرفهاشون تناقض داره یا نه ؟؟ چرا اخه دروغ ؟؟

 
نسخه قابل چاپ    صفحه اصلی--> رویدادها
 

برنامه اشاره: امکان تبدیل معافیت پزشکی

شنبه 07 شهريور 88

با توجه به مشکلاتی که در ارتباط با استخدام افراد دارای معافیت پزشکی به وجود می‌آید، این افراد می‌توانند معافیت خود را مشروط بر اینکه به خدمت سربازی اعزام شوند، باطل کنند.


سردار کمالی مدیر مشمولان ستاد کل نیروهای مسلح در گفت‌وگوی تلفنی با رادیو تهران اعلام کرد: معافیت‌های صادر شده به یکدیگر قابل تبدیل نیستند؛ اما از آنجا که معافیت پزشکی برای افراد مشکلاتی مثل استخدام ایجاد می‌کند تعدادی از این افراد مایلند معافیت پزشکی خود را ابطال کنند. بنا بر اجازه‌ای که از فرماندهی کل قوا اخذ شده این افراد می‌توانند معافیتشان را باطل کنند مشروط بر این که به خدمت سربازی اعزام شوند.


لازم به یادآوری است که برای اعزام افراد به خدمت سربازی وجود چند شرط از جمله سلامت جسمی، روحی و روانی ضروری است. علاوه بر این نباید سن افراد از حد معینی تجاوز کند. شرط سنی 30 سال برای فوق دیپلم و کمتر از آن و 40 سال برای دکترا در نظر گرفته شده است لذا افراد با سن بالا به خدمت اعزام نمی‌شوند.

   
 
منبع : گزارشگر سایت رادیو تهران موضوع : اجتماعی وسیاسی

 

+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم مرداد ۱۳۸۹ساعت 23:23  توسط ادریس پویا  | 

معافیت های غیر مرسوم و مرسوم در دنیا

 

از آنجایی که ما در کشور عزیزمان همه چیز را باید از خودمان اختراع و ابتکار نماییم ، در خصوص معافیتهای سربازی نیز به همین شیوه عمل کرده ایم .. از 55% کشورها که سربازی اجباری ندارند بگذریم ، ما در میان همین 45%  خودمان با حفظ استقلال و انتخاب مسیر کوره راه طی طریق میکنیم .. منظور معافیت ها میباشد ..

رسم است در کشورهای دارای نظام سربازی اجباری افراد را تنها به علت مشکلات پزشکی از سربازی معاف مینمایند از طرفی ، سن سربازی را محدود به دوره ای عموما ده ساله کرده اند که اگر افراد در این مدت به خدمت سربازی نرفتند ، معاف تلقی شوند .. خوب ما این دوره 10 ساله را در حال حاضر 30 ساله داریم .. یعنی اگر فردی 30 سال بعد از مشمول شدن به سربازی نرفت در سن 50 سالگی معاف میشود .

از طرفی ما معافیتهای موارد خاص را داریم که تصور میکنم در هیچ کجای دنیا غیر از کشورمان مردم آ«جاها عقلشان هم به اینچیزها نمیرسد که میتوان چنین معافیتهایی داشت ..

معافیت 2 برادری ، معافیت کفالت پدر ، مادر ، جد و جده و خواهر بدون سرپرست ، معافیت به علت داشتن پدر مادر یا برادر خواهر معلول، معافیت به دلیل فقر خانواده و تحت پوشش حمایت دولت بودن ، معافیت به علت داشتن پدر آزاده ، شهید و جانباز و ....

ببینید ما چقدر عادلانه عمل میکنیم یک وظیفه فردی را در مخلوط میکنیم با 1000 ها چیز و بعد حقوق افراد را از بین میبریم .. مشمول 33 ساله رو که در همه دنیا معاف تلقی میکنند ، مجرم قلمداد میکنیم ، بعد اگر در خانواده ای فقر و بدبختی و مصیبتی است ، میگیم باشه شما نیا سربازی .. حالا این پسر نیاد سربازی مشکل خانواده اش حل میشه ؟؟/ کار هست تو این کشور برای آدم فقیر کم سواد ؟؟ شما قشر متوسط رو مجبور میکنین بیان سربازی افرادی که کار دارن ، مشمول غایب بالای 30 سال رو که قطعا کار داره میگین بیاد سربازی بعد به بچه 20 ساله میگین معاف .. برو کمک خانواده .. فکر میکنین واقعا کمک است ؟؟؟

عیبی داره بجای این کارها پول بدین به سربازتون .. بعد از این مشمولین غایب که سنشون بالا رفته بگیرین ؟؟

حتما باید بگیم ما میخواهیم از مستضعفین حمایت کنیم ؟؟ این حمایت است ؟ به عده ای ظلم کنیم به عده ای محبت که اون محبت چندان به درد آنها نمیخوره ..

جوان 30 ساله  رو که ماهی 2 میلیون درامد داره میگین بیا سربازی .. پسری رو که 20 سالش هست و کار با ماهی 200.000 تومن براش آرزو هست میگین معاف ..  آخه کی باید درایت داشته باشه .. منابع این کشور رو اینطور هدر ندیم ؟؟؟  

+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم مرداد ۱۳۸۹ساعت 23:50  توسط ادریس پویا  | 

لطف خدا

 

هفته نامه امین جامعه با رئیس سازمان نظام وظیفه مصاحبهای کرده بود که در 22 اسفند 87 چاپ شده ، قسمتهایی از آن سوال جواب رو  در ذیل می آورم :

در سال 87 بحث بررسی لایحه‌یی درخصوص اصلاح قانون و مقررات وظیفه عمومی در کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی بررسی شده، این لایحه هم اکنون در چه مرحله‌یی قرار دارد و چه اصلاحاتی در قوانین به وجود می‌آید؟
لایحه مربوط به اصلاح قانون و مقررات وظیفه عمومی در کمیسیون‌های مختلف مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفته و به زودی جلسه نهایی بررسی این لایحه در کمیسیون امنیت ملی نیز برگزار می‌شود و پس از آن آماده مطرح شدن در صحن علنی مجلس خواهد بود. رویکرد اصلی حاکم بر اصلاحات این قوانین، خوشایندسازی خدمت سربازی، ارتقای جایگاه و منزلت سربازان در جامعه و نیروهای مسلح، توانمندسازی سربازان در طول خدمت سربازی و ساماندهی به مباحث مختلف خدمت وظیفه عمومی و معافیت‌ها است.
به جزییات بیشتری از این تغییرات و اصلاحات در قوانین اشاره می‌کنید؟
افزایش قابل ملاحظه حقوق سربازان، پیش‌بینی ساز و کار مناسب برای تامین معیشت خانواده‌هایی که فرزندشان به خدمت اعزام می‌شود، آموزش تربیتی و فرهنگی در طول خدمت، استفاده بهینه از اوقات فراغت سربازان، یک سال بیمه بیکاری برای سربازانی که یک سال پس از پایان خدمتشان شغلی به دست نمی‌آورند، افزایش اضافه خدمت غایبان، امکان استفاده از معافیت موقت در برخی معافیت‌ها و تبدیل آن به معافیت دایم پس از سه سال، عدم کسر حق بازنشستگی از حقوق سنوات، پیش‌بینی حق ماموریت برای افسران درجه‌دار، پرداخت مستمری به افراد تحت تکفل، امکان استفاده از تحصیلات دولتی، پیش‌بینی آموزش‌های فنی و حرفه‌یی، امکان یک بار انصراف در طول مدت تحصیل و اختصاصی کردن آموزشی برای مشمولان معاف از رزم از بخش‌های مهم این لایحه است که امیدواریم با توجه ویژه نمایندگان مجلس و تصویب آن به مرحله اجرا در آید.

آیا طرحی برای آغاز دوباره فروش خدمت سربازی در دست بررسی دارید؟
فروش خدمت سربازی چند سال پیش با هدف کسب درآمد برای کشور تصویب و به اجرا درآمد. این طرح بسیار ناموفق بود و خسارت‌های جبران‌ناپذیری به دنبال داشت. توسعه بی‌عدالتی در جامعه و تضعیف شدید روحیه سربازان جوان که در آن مقطع به خدمت اعزام می‌شدند و ایجاد جو روانی ناسالم باعث شد تا این طرح بطور کامل متوقف شود و به لطف خدا دیگر هیچگاه در دستور کار قرار نخواهد داشت.
نکته‌یی که در این طرح اصلاً‌ به آن توجه نشده بود، دستاوردهای فردی حاصل از خدمت سربازی برای جوانان کشور بود. چرا که سربازی نخستین گام برای استقلال و خودکفایی جوانان است و به آنان برای افزایش آمادگی و پذیرش مسوولیت در جامعه کمک می‌کند. نظم‌پذیری، آشنایی با قوانین، افزایش میزان تحمل در برابر مشکلات، کسب مهارت‌های گوناگون، افزایش اعتماد به نفس و کسب توانمندی‌های مختلف تنها بخش‌هایی از دستاوردهای فردی است که یک سرباز در دوران خدمت خود آنها را به دست می‌آورد.

3 بند از این مصاحبه رو اینجا گذاشتم .. نمیخوام وارد بحث بشم ، چون خوب و بد مشخصه ، معیار رو درک خواننده میگذارم .. ، فقط اونی رو که میخوام بگم این است که .. مومن مصاحبه میکنی هرچی دلت میخواد  هم میگی .. زور هم دستتون هست .. دیگه چرا  پای خدا رو میکشی وسط ، که به لطف خدا .... ، اولا هر چه خدا کنه لطف هست و خیری هم در ان ، سربازی فروش بره یا نره یا هر اتفاق دیگه .. دوما  هر ظلمی و گناهی و که میکنیم که نباید بگیم این لطف خدا بود ( یعنی خدا کرد ) سوما  وقتی لطف خدا و فعل آینده رو بدون انشاله میاری یعنی یا با خدا خیلی ندار هستی که برنامه هاشو میدونی یا داری به خدا دروغ میبندی .. غیر این هست ؟؟   فمن اظلم ممن افتری علی الله کذبا ...

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم مرداد ۱۳۸۹ساعت 1:40  توسط ادریس پویا  | 

مگه بودجه نیاز ندارین برای اجرای قانون جدید حقوق سربازان ؟؟؟

 

سال گذشته که مجلس بعد از ... سال مثلا قانون سربازی را اصلاح کرد و عده ای را معاف کرد و عده ای را امیدوار و کمربند فشار را برای مشمولین غایب سخت تر .. ،  به جهت  خوشایند سازی سربازی  موادی را هم برای افزایش حقوق سربازان وضع کرد که البته در شورای نگهبان همین مواد محل بحث و اشکال گردید که منبع تامیین بودجه لازم از کجا باشد و دولت پول ندارد و ...

خوب پول که ندارین ، گرفتن وقت و انرژی  جوانهای مردم رو هم که از شیر مادر بر خودتون مباح تر میدونین ، فروش سربازی رو هم که مانند ازدواج های دوران جاهلیت فعل حرام شده  قلمداد میکنین ( منظور ازدواج با برخی محارم سببی ) ، لااقل بیایین این رسم دیرین رو که 15 16 سال پیش انجام دادین و از غایبین زمان جنگ 500.000 تومان گرفتین و از خدمت ترخیص کردینشون ، برای مشمولین بالای 30 سال اجرا کنین ، یه پولی برای خزانه کشور جمع میشه برای تامیین افزایش حقوق سربازان وظیفه ، یه عده جوانی که دیگه پا به میان سالی گذاشتن  وضع زندگیشون مرتب تر میشه و برای کشور مفیدتر میتونن باشن ، جوانهای 20 ساله هم تشویق نمیشن 10 سال صبر کنن که بلکه پول بدن برای معافیت سربازی ، قضیه فروش هم  نخواهد بود هرچند که همین الان به مشمولین خارج از کشور میفروشین ..

براوردی که هست مشمولین غایب سالهای 55 تا 59 حدود 200.000 هزار نفر است ، از 100.000 تاشون هم نفری 5 میلیون گرفته بشه میشه 500 میلیارد تومن که بیش از حقوق 1 سال سربازان وظیفه خواهد بود ..

قانون وامانده در مجلس هم از بلاتکلفی در میاد .

 

دیگه امروز عامیانه نوشتم چون مخاطب مجلسیون هستن .. اونها هم معمولا در چرت نیم روزی  ، ببینیم میتونیم چرتشون رو بهم بزنیم یا نه .

+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم مرداد ۱۳۸۹ساعت 0:49  توسط ادریس پویا  | 

این دو چیزم بر گناه انگیختند


این دو چیزم بر گناه انگیختند                بخت نافرجام و عقل ناتمام

گر عقوبت میکنی مستوجبم                 ور ببخشی عفو بهتر کانتقام

 

این و ابیات رو از شیخ عجل به عاریه گرفتم در باب اینکه ما مشمولین غایب خاطی هستیم و گناهکار منتها با داستانی که شیخ نقل کرده یک تفاوت دارد و اون مصرع دوم بیت اول دو کلمه آخر است که مربوط به ما مشمولین غایب نمیشه بلکه زیبنده نظام حاکم هست در خصوص بیت دوم مصرع اول از سر اجبار سکوت میکنیم و در خصوص مصرع آخر از باب چاپلوسی سکوتی مجدد ، بلکه قلم عفو بکشند که این بر ما نیست بلکه  بر ظلمی است که بر ما میرود که جلوگیری از ظلم و اجحاف رحمت خداوند را نصیب مینماید ، اگر اعتقادی به خداوند باشد ..  انشالله

+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۹ساعت 2:7  توسط ادریس پویا  | 

غیبت سربازی آیا جرمی مشمول مرور زمان است ؟؟

 

در جرم بودن غیبت سربازی حرف داریم ولی چون زور نداریم بالاجبار در این مقوله سکوت میکنیم ولی گیریم غیبیت سربازی جرم باشد و مستحق مجازات ..

آیا غیبت سربازی جرمی است حقوقی یا کیفری یا نوع دیگری که تعریف آن برای ما معلوم نمیباشد ؟؟

 

در اغلب جرمهای حقوقی ما قضیه مرور زمان را داریم بخصوص در جایی که حقی از دولت از بین رفته باشد .. مانند جریمه راهنمایی رانندگی .. برخی جرمها بعد از گذشت زمانی نه طولانی بعضا کمتر از 2 سال مشمول مرور زمان میشوند ولی اغلب 10 سال زمان میبرد ..

جرمهایی هم هستند که جرم مستمر محسوب شده و مشمول مرور زمان نمیشود .. مانند قتل ، مانند تصرف عدوانی و ..

ولی آیا غیبت سربازی جرمی است مشمول مرور زمان یا جرمی مستمر بدون مشمولیت مرور زمان ؟

 

میدانیم قانون شناسنامه فرد ذکور 50 سال به بالا را به منزله روشن بودن وضعیت نظام وظیف ایشان تلقی میکند .. یعنی فرد 50 ساله مشمول غایب که یکسال قبل مجرم بوده ، فردی بیگناه تلقی میشود و هیچ پیگردی نخواهد داشت .. این بیان میکند که این جرم به نوعی شامل مرور زمان میشود ..

منتها از طرفی جرمی مستمر است .. چون مشمول غایب از هر سنی شروع به غیبت سربازی  کرده باشد  تا 50 سالگی مجرم میباشد .. 

سوال اینجاست چرا این جرم را مستمر گذاشته اند ؟؟

آیا این جرم اینقدر بزرگ است که نباید مشمول مرور زمان شود ؟؟؟؟؟

+ نوشته شده در  شنبه نهم مرداد ۱۳۸۹ساعت 2:16  توسط ادریس پویا  | 

خوشایند سازی سربازی برای مشمولین

سال گذشته مجلس طرحی را توسط 37 نفر از اعضا جهت اصلاح موادی از قانون سال 1363 ارائه کرد ، پیش از این بارها صحبت از اصلاح قوانین کرده بودند ، یادآوری میکنم سال 82 مجلس تصویب کرد کلیه فارغ التحصیل های کارشناسی به بالا بعد از گذراندن دوره آموزشی از خدمت ترخیص شوند که شورای نگهبان آن را رد کرد ( البته با فشار و حرف و حدیثهایی که پیش آمد ) ، ستاد نیروهای مسلح و .. نیز بارها مدعی شدند که دارای طرح میباشند و .. خلاصه این که سال 88 طرحی ارائه شد که در کلیات اصلاحی قابل وجود نداشته و تنها میتوان تصور کرد که این اقدامی عوام فریبانه بوده است ، لازم به ذکر است این قانون سختگیری به مراتب بیشتر از قانون سال 1363 (یعنی در بحبوحه جنگ تحمیلی ) برای مشمولین غایب لحاظ کرده است که در ذیل میآوریم ..

این قانون مشمولین غایب طولانی تر از یکسال را سرباز فراری تلقی کرده است که بسیار ناآگاهانه میباشد و نشانگر این است که قانونگذار بجای  حل مشکل سربازی  از باب اعمال زور بر مردم وارد شده است و تردید دارم که حتی افرادی که آن را تصویب کرده اند معنای آن را بدانند و جالب اینکه حقوق دانها و فقه های شورای نگهبان هم اینجا که به نفع حاکمیت است .. ایرادی به آن وارد نکرده اند ..

 

فصل هفتم- غيبت مشمولين وظيفه عمومى و جرائم و مجازاتها

بخش اول- غيبت مشمولين خدمت وظيفه عمومى
ماده 40- ماده (58) به‌شرح زير اصلاح مي‌گردد:
ماده 58 - مشمولين خدمت وظيفه عمومى كه براى رسيدگى و يا اعزام جهت طى دوره ضرورت احضار مي‌شوند چنانچه در مهلت يا موعد مقرر خود را معرفى نكنند، همچنين مشمولينى كه معافيت موقت دريافت داشته‌اند و پس از انقضاء مدت اعتبار، ظرف مدت يك‌ماه براى تجديد رسيدگى خود را معرفى نكنند، غايب شناخته شده، پس از معرفى يا دستگيرى درصورتي‌كه طبق مقررات اين قانون قادر به خدمت و بلامانع تشخيص داده شوند به خدمت اعزام و با آنان به ترتيب زير رفتار مي‌شود:
1) مشمولينى كه مدت غيبت اوليه آنان در زمان صلح تا سه ماه، در زمان جنگ تا پانزده روز باشد، سه ماه اضافه خدمت و چنانچه مدت غيبت اوليه آنان در زمان صلح بيشتر از سه ماه و در زمان جنگ بيش از پانزده روز باشد به شش‌ماه اضافه خدمت نسبت به سايرين تنبيه مي‌گردند.
2) مشمولينى كه مدت غيبت اوليه آنان در زمان صلح يك سال، در زمان جنگ از دو ماه تجاوز نمايد، علاوه بر اعمال اضافه خدمت مذكور در بند (1)، فرارى محسوب گرديده و به دادگاه نظامى معرفى مى گردند.
تبصره 1- مشمولين غايبى كه به خدمت اعزام مي‌شوند درصورتي‌كه
در حين خدمت، حسن اخلاق و رفتار و جديت در انجام وظيفه از خود نشان دهند، يا در عمليات جنگى ابراز شجاعت و فداكارى نمايند، مراتب مورد گواهى فرماندهان، رؤساى ذي‌ربط باشد، برابر ضوابطى كه از سوى ستاد كل ابلاغ مي‌گردد با تصويب مقامات ارتشبدى، همطراز در سازمان مربوط از انجام اضافه خدمت، يا بخشى از آن معاف مى گردند.
تبصره 2- مشمولينى كه تا تصويب اين قانون غايب شناخته شده اند چنانچه در داخل كشور ظرف حداكثر شش‌ماه، آنهايى كه در خارج از كشور باشند، ظرف حداكثر يك‌سال خود را جهت انجام خدمت دوره ضرورت معرفى نمايند، در شمول تنبيهات اين قانون نخواهند بود.
تبصره 3- رسيدگى به وضعيت مشمولينى كه داراى عذر موجه براى غيبت خويش مي‌باشند مطابق ضوابطى خواهد بود كه توسط ستاد كل تهيه و ابلاغ مي‌گردد.
ماده41- ماده(58)مكرر به‌شرح زير به قانون وظيفه عمومى الحاق مى‌گردد:
ماده 58 مكرر- كسانى كه به نحوى مشمولين غايب را در مؤسسات غيردولتى از قبيل كارخانه‌ها، شركتها، آموزشگاهها، كارگاهها، بنگاهها، مغازه‌ها
و تعميرگاهها، به‌كارگيرى نمايند توسط نيروى انتظامى، وزارت كار و وزارت بازرگانى شناسايى و به محاكم صالحه قضائى معرفى خواهند شد. مجازات اين‌گونه افراد براى بار اول هزينه سالانه يك سرباز و بار دوم و بيشتر علاوه بر پرداخت هزينه سالانه دو سرباز، سه‌ماه تا شش‌ماه زندان خواهد بود.
تبصره- ثبت نام در مراكز آموزشى خصوصى و آزاد براى ارائه آموزش به‌منزله به‌كارگيرى محسوب و در شمول اين مجازاتها مي‌باشد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم مرداد ۱۳۸۹ساعت 1:48  توسط ادریس پویا  | 

آیا غیبت مشمولین سربازی جرم است ؟؟!!

 

مقوله غیبت سربازی از دید قانونگذار و در راستای جرم سازی  به معنای ترک فعلی میباشد که عدم انجام آن اقدامی مجرمانه است ، نمونه هایی هم میشود یافت که این ترک فعل را جرم میدانیم و منطقی هم میباشد .. منتها میخواهیم با مقایسه بیان کنیم که استدلال حاکمیت و قانونگذار در جرم بودن غیبت سربازی صحیح نمیباشد ..

به عنوان مثال نبستن کمربند در رانندگی ، نایستادن پشت چراغ راهنمایی قرمز ، پرداخت نکردن قبوض برق و آب ، عدم پرداخت مالیات .. اینها همگی جرمهایی هستند که بموجب ترک فعلی که افراد میبایست انجام دهند ، در صورت عدم انجام حادث میشود ..

در مورد رانندگی ترک فعل باعث بروز خطر میشود و اختلال در نظم و احیانا خسارت به شخص و دیگران ، در خصوص عدم پرداخت قبوض مصرفی .. حقی از دستگاهی پایمال میشود که به ما خدمات داده است ، در صورت عدم پرداخت مالیات ، حق دولت و حاکمیت و اجتماع بازای فراهم آوردن شرایط فعالیت اقتصادی افراد در جامعه که همه در آن سهیم هستند پایمال میشود ..

اینها همه نمونه هایی از ترک فعلی هستند که قانونگذار آن را جرم تلقی کرده است ، اینها  برای همه افراد هستند ، کسی را از مالیات معاف نمیکنند اگر 3 تا برادرش مالیات داده باشند ، کسی را از پرداخت قبوض مصرفی معاف نمیکنند  اگر پدرش 10 برابر پرداخت کرده باشد  و کسی را معاف از بستن کمربند نمیکنند اگر همسر معلول داشته باشد .. قانون تعریف شده برای همه و مبنای آن این است که این ترک فعل باعث زیان میشود ..

حال آنکه سربازی برای همه نیست و غیبت از آن باعث زیان ملموس و اثبات شده نمیباشد و از طرفی ما بازایی ندارد که قانونگذار به خود اجازه دهد این ترک فعل را جرم تلقی کند ، مابازای مالیات امکان شهروندان در فعالیت اقتصادی است ، مابازای قبوض مصرفی خدمات است و مابازای کمربند بستن و ایستادن پشت جراغ راهنمایی رانندگی .. امکان تردد در معابر است .

ولی ما هیچ مابازایی در خصوص انجام سربازی نداریم .. که عدم انجام آن جرم باشد ، و جالب اینجاست که مشمول غایب را از همه خدمات اجتماعی که هیچ ربطی به مقوله سربازی ندارد محروم کرده اند و باز هم طلبکارانه میگویند .. مشمول غایب مجرم است و مستحق مجازات ..

 

+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ساعت 0:10  توسط ادریس پویا  | 

وقتی سردار کمالی نسنجیده حرف میزند !!

رئیس اداره اجتماعی سازمان وظیفه عمومی با بیان اینکه پیش از این خبری در برخی رسانه ها مبنی بر معافیت بخشودگی سنی برای متولدین سال 55 منتشر شده بود اذعان داشت که این موضوع واقعیت ندارد و البته ماجرا از اشتباه سهوی یا فراموشی یا کم اطلاعی یا .. سردار کمالی عزیز ناشی شده است که البته  سرهنگ واعظی نژاد آن را تصحیح نمود  یا شاید هم  تو دهن رئیس زد که مومن حرف نمیزنی وقتی میزنی گند میزنی ؟! آخه لااقل این 2 3 صفحه اصلی قوانین کلی رو بخون یا بگو بدن تو جیبت باشه موقع مصاحبه خراب کاری نکنی ..

البته از نجابت این کمالی عزیز بعید نیست که جهت رهبری درخواست و پیشنهاد عفو مشمولین 55 تا 60 رو مطرح کنن و به احتمال زیاد چون این سردار نجیب است رهبری درخواست ایشون رو رد نمیکنن ..

 

سرهنگ حجت الله واعظي‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامي فارس گفت: پيش از اين خبري در برخي رسانه‌ها منتشر شده بود مبني بر معافيت بخشودگي سني براي متولدين سال 55، كه اين موضوع واقعيت ندارد.

وي اظهار داشت: معافيت بخشودگي سني مقام معظم رهبري تغييري نكرده است و طبق روال سابق اين معافيت‌ها فقط شامل تا متولدين سال 54 قابل است.

سرهنگ واعظي نژاد افزود: از عموم مردم مي‌خواهيم از مراجعه به مراكز نظام وظيفه در اين زمينه خودداري كنند، زيرا اين معافيت تغييري نكرده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم مرداد ۱۳۸۹ساعت 21:42  توسط ادریس پویا  | 

روز شمار عفو رهبری برای مشمولین متولد 55 به بعد

سردار کمالی عزیز باز نه گفت و اینبار به معافیت از نوع رهبری ، معلوم است که این حرفهای ما جاهای دیگه هم گفته میشود ، و امیدواریم که نتیجه بخش باشد ، این سردار عزیز که نه گفت ما میزاریم پای نجابتش که معنی ممکنه رو داشته باشه ..

ولی حیف که فراموش کرده بود که رهبری تا پایان 1354 رو معاف کرده بودند و ایشون متولدین 55 رو هم اشتباها جز معاف شدگان قلمداد کرده اند .. حالا اشکال نداره بعد 5 سال که از معافیت رهبری میگذره ، سردار عزیز 1 سال اشتباه کنه بلا مانع است  .. ضمنا ما حرفی نداریم ایشون 6 ماه یکبار هم 1 سال اشتباه کنه در سال مشمولین  به نفع جوانان .. ما ممنون هم هستیم

و این هم از مصاحبه سردار که در ذیل است :  

قانون معافیت رهبری شامل متولدین بالای سال ۵۵ نمی شود

مدیر مشمولان ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه قانون معافیت مقام معظم رهبری شامل افراد جدید و بالای متولد ۵۵ نمی شود گفت: مشمولان خدمات سربازی برابر قانون نسبت به اعزام اقدام کنند.

سردار موسی کمالی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این خبر افزود: طبق مصوبه مشمولانی که شامل معافیت  مقام معظم رهبری می شوند متولدین سال ۵۵ با مدرک تحصیلی لیسانس و پایین تر، متولدین ۵۵ تا ۵۳ با مدرک تحصیلی فوق لیسانس، متولدین ۵۳ تا ۵۱ با مدرک تحصیلی دکترای غیر پزشکی و و متولدین ۵۱ تا ۴۵ با مدرک تحصیلی دکترای پزشکی و دامپزشکی هستند.

+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم مرداد ۱۳۸۹ساعت 0:19  توسط ادریس پویا  | 

کدام عادلانه تر است : معافیت 2 ، 3 برادری یا معافیت مشمولان دارای سنوات غیبت طولانی ؟؟

 

پوشیده نیست بر ما و بر حاکمیت و مردم که تعداد مشمولان بالاتر از نیاز است ، البته اگر بودجه باشد با توجه به وسعت کشورمان .. آقایان بدشان نمی آید بگویند هر 100 متر به 100 متر یک سرباز وظیفه بایسته و نگهبانی بده ولی خوب با همه بی عقلی هایی که هست کم پولی و سایر شرایط امکان جذب سرباز وظیفه رو محدود کرده ، بالاخره اینها پادگان میخوان ، غذا میخوان و ..

از طرفی هم که نمیشه به همه فشار آورد باید یک عده ای رو رها کرد و فشار رو به یک نقطه متمرکز کرد ..

حال آقایون با معافیت های 3 برادری و .. و معافیت دوستان بسیجی و وابسته به حکومت ، زور خود را جمع کرده اند که به مشمولین غایب بیارند ، که بله ایشان مجرم هستند و ترک فعل کرده اند ترک فعل که ما دستور دادیم و اینها نکرده اند .. که البته این باید از دیدگاه حقوقی بررسی شود ، چون این ترک فعل با ترک فعل های دیگر تفاوت دارد که بعدا حرف میزنیم راجع به آن ..

الان حرف ما این است اگر قانون وضع شود که مثلا مانند روسیه ، قزاقستان و ... همه افراد ذکور در سن 27 سالگی معاف از خدمت تلقی میشوند ، آیا عادلانه تر است یا اینکه هر از گاهی گروهی از مردم را دیمی معاف کنیم بدون اینکه معیاری داشته باشد که همه مردم در آن قرار گیرند .. یعنی اینکه وقتی میگیم 3 برادری یعنی بعضی ، وقتی میگیم باباش رزمنده بوده باشه یعنی بعضی ولی وقتی میگیم هر کی 27 سال یا 30 سال یا 35 سالش شد یعنی همه .. قانون برای همه وضع میخوای کنی یا برای بعضی ، آقایی که تو مجلس نشستی و خودتو نماینده همه میدونی ؟؟؟؟ !!

الان لیسانس ها و دیپلم ها 5 سال پیش که متولد 1354 به قبل بودند معاف شدند .. پس میشود این رو قانون گذاشت و بر اساس سن اجرا کرد ..

اون کسی هم که 5 یا 10 سال غیبت کرده .. خود این غیبت و محرومیتها برایش جریمه بوده ، عادلانه است بگن 10 سال غیبت کردی پدرت در اومده هیچ کار نشده انجام بدی .. حالا هم بگیریم میفرستیمت سربازی با اضافه خدمت ؟ بعد بگن بچه جون تو 3 تا داداشت سربازی رفتن حالا شما تو سن 20 سالگی نرو .. برو بازی کن ..

 

+ نوشته شده در  شنبه دوم مرداد ۱۳۸۹ساعت 15:36  توسط ادریس پویا  | 

آیا سربازی را میفروشید یا نه ؟؟

 

این سوالی است که بارها مطرح شده و جواب منفی آن از مسئولین نظام وظیفه شنیده شده است ، 3 بهمن 88 هم خبرگزاری مهر در محاسبه با زاده کمند این مطلب را داشت :

مهر: محمدجواد زاده کمند پیش از ظهر شنبه در حاشیه افتتاح ساختمان معاونت وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی مازندران در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر برنامه این سازمان برای خرید خدمت سربازی به چه صورتی است، اظهار داشت: نیروهای مسلح در مورد خرید خدمت سربازی همواره ناراضی بوده و اکنون نیز با اجرای این طرح مخالف خواهند بود.

 

حالا میخوام یک مطلب کوچلو از عبدالرحمان فرامرزی بنویسم که البته ربط و بی ربطیش به مطلب سربازی میتونه باشه یا نباشه بسته به نظر شما ..

عبدالرحمان فرامرزی در تفاوت سیاستمدار ها و زنان نجیب گفته : اگر یک سیاستمدار بگه بله یعنی ممکنه ، بگه ممکنه یعنی نه و اگه بگه نه یعنی سیاستمدار نیست  و در مورد زنهای نجیب اگه خانم بگه نه یعنی ممکنه ، بگه ممکنه یعنی بله و اگه بگه بله یعنی نجیب نیست ..

حالا این زاده کمند عزیز میگه نه ، اگه این نه به معنای این است که ایشون سیاستمدار نیست .. پس دخالت در سیاست توسط نیروهای مسلح چیه دیگه ؟ اگه هم در خصوص نجابت ایشون و بقیه آقایون نیروهای مسلح است ، پس این همه جنایت چیه دیگه ؟؟؟

+ نوشته شده در  جمعه یکم مرداد ۱۳۸۹ساعت 12:40  توسط ادریس پویا  |